Остеоартритът – симптоми и лечение

Редовното движение и спортът са най-добрата профилактика.
здраве.bg

Остеоартритът е известен като дегенеративно заболяване, поразяващо ставите и е най-разпространената сред всички болести на опорно-двигателния апарат.

Той се характеризира с разрушаване на хрущялната тъкан, в резултат на което костните повърхности на ставата стават незащитени и това предизвиква възпаление и болка.

За разлика от другите видове артрит, остеоартритът не е системно заболяване. Най-често той засяга по-малките стави на пръстите, стъпалата, коленете и тазобедрените стави, както и тези на гръбнака.

Най-често срещаните симптоми на остеоартрита са болки в една или няколко стави, изтръпване и нарушение на подвижността. Изтръпването на крайниците често възниква при продължителна липса на физическа активност (дълго седене, нощен сън) и се облекчава след раздвижване.

Изостряне на болката се наблюдава в периоди на повишена влажност, след интензивно натоварване, но преди всичко през нощта.
Според прогресирането на заболяването болният се оплаква дори в състояние на покой, което е причина за нарушения в съня.
Остеоартритите могат да предизвикат крепитация (пукане) в ставите по време на движение.

Как се лекува?
Физическите упражнения значително подобряват състоянието на болния от остеоартрит. Те могат да отсрочат началото на лекарствената терапия, която трябва да бъде назначена задължително от специалист, след съответния преглед.
Редовното раздвижването може да намали болката, изтръпването, да увеличи подвижността, да заздрави мускулите и с това да подобри общото състояние. За болните от остеоартрит са благаприятни 3 вида физическа активност:
- упражнения за подвижност на ставите,
- упражнения за укрепване на мускулите и
- динамични упражнения.
Плуването е най-препоръчвания спорт, докато бягането не е желателно.(а)

Няма коментари:

Публикуване на коментар