Литературната теория е в най-стриктен смисъл систематично изучаване на литературата като изкуство, нейните характеристики, качества, производство, продукция, т.е. творчески процес, както и изучаване на методите за анализиране на литературата.[1] В действителност обаче от 19 век насам изучаването и анализирането на литературата са интердисциплинарни полета — ако през 19 век изучаването на литературата става по отношение на историческите и социални процеси в едно общество, то от 70-90 на 20 век психоанализата се намесва в литературната теория, а през 21 век това е когнитивната наука - това са само отделни примери за мисленето, изучаването и анализирането на литературата. Това разнообразие от интелектуални традиции и приоритети в литературната теория е понякога причена различните типове литературна теория да са дори радикално различни, като намирането на общи черти между тях за основа на някакво сравняване може да бъде трудно. Тъй като на запад литературната теория започва да се развива в истинския, модерния смисъл на думата през 1950, може да се каже, че у нас присъстват някои от школите на литературната теория, които са изброени по-долу (означени са с флагче), но реално доминиращата литературна теория, преподавана в училищата и университетите у нас принадлежи на по-стари от тези традиции, а именно литературната теория, такава каквато е била през 19 век [2], тоест през романтизма с примеси на структурализъм от 50-те на 20 век. Школите на литературната теория, които са намерили почва у нас най-често биват означавани като "модерни подходи към литературата" или модерни интерпретативни подходи[3].
В началото на 20 век руският формалист Борис Томашевски пише своя учебник “Теория на литературата” (1925), този модел за литературна теория е доминиращ дълго време (основно през периода на комунистическо управление) сред множеството руски и съветски теоретици, както и български преподаватели и изследователи, като у нас все още е използван. Тази структурална (формалистка) теория на литературата включва в полето на литературната теория три основни раздела на поетиката:
Елементи на стилистиката. Поетическият език е подразделен като лексика, семантика и синтаксис, по аналогия с общата структура на езика.
Сравнителна метрика. Представена е същността на стихотворния ритъм.
Тематика. Включени са тематология, мотивика и жанрология.
Тоест литературната теория е представена като предмет на "структурата на литературната творба и полето на литературността". [4]
1↑ Culler 1997, стр.1
2↑ проф. Росица Димчева (СУ, Теория на литературата), Приносът на проф. Иван Д. Шишманов към социологията на литературата, Литературна мисъл: 2 / 2004
3↑ Българска академия на науките, Институт за литература, звено Теория на литературата, Български литературен процес. Проблеми на поетиката Ръководител: ст. н. с. д-р Радосвет Коларов.
4↑ Владимир Донев, За теорията като история на литературоведските идеи, Литературен вестник, 16-3-2005
Няма коментари:
Публикуване на коментар