Фейсбук депресия: Възможно ли е това?

Фейсбук  депресията има редица причини. Психолози провели проучване върху част от  потребителите на Фейсбук, открили, че тези, които прекарват  повече време в социалната мрежа  чувстват  безпокойство и стрес. Много млади хора изразходват все повече време в социални мрежи като Май Спейс и Фейсбук. Депресия може да се появи и при тийнейджъри, които се обръщат към сайтове за социални контакти, вместо да се консултират  с групата за подкрепа в реалния свят, когато имат трудности свързани с неща от живота.
Социални  мрежи са онлайн сайтове, където потребителят поддържа профил и мрежа от приятели. Профилната страница  включва описание от гледна точка на възраст, пол, населено място, както и други интереси. Може  да съдържа снимки, звуци и видео. Повечето хора използватФейсбук, за да видят дейностите на приятелите си. Много пъти, профилното съдържанието става тема на обсъждане между мрежата от приятели. Социалните мрежи, карат  хората да се чувстват свързани дори и за един кратък момент. Има и забавни приложения и игри, които помагат за преминаването на един скучен ден. Някои потребители пренебрегват дори работата си, за да посетят подобни сайтове.
Как може да започне Фейсбук депресията
Тези, които се противопоставят на сайтовете за социални контакти смятат, че те примамват хората да прекарват повече време онлайн, без да оставят възможности за други производствени дейности. Много тийнейджъри и млади хора прекарват почти 10 часа седмично за социални дейности в мрежа. Някои прекарват часове в дълги разговори с приятели, а други в писането на стените на други потребители.  Със своят „Животът ми е отворена книга“ профил, тийнейджъри могат да видят снимки и да сравният  това, което имат с тези на техните приятели. Те биха могли да станат завистливи в даден момент на нов външен вид, посещения на много страни и пътувания на свои приятели, което може да доведе до чувство на тъга и ниско самочувствие. Има и други неща, които може да предизвикат депресия. Едно от тях е, че повечето потребители са  в постоянно невротично състояние и колебание да останат или да напуснат страницата.  В резултат на това те стават раздразнителни и параноични. С течение на времето, повтарящи се стресови ситуации може да доведат  до депресия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар