Книга



Книга

Книги, оставени една върху друга

Националната библиотека във Франция.
Книгата е печатно произведение с научно или литературно съдържание, което е с броширани или подвързани листа. Книгата може да е с меки или твърди корици. Книгите се създават в печатници, а дистрибуцията им се нарича книгоразпространение. Но преди да отидат в печатниците биват измислени и написани от писател.

Съдържание

 [скриване]

История 

Книгата в познатия ни днес тип кодекс се появява в началото на Средновековието. Тя е съставена от голям брой подобни на тетрадки ко̀ли, подвързани заедно. Първоначално всички са писани на ръка върху обработени животински кожи(пергамент). Дълги години това е предполагало тяхната голяма ценност. След изобретяването на книгопечатането от Йохан Гутенберг книгите стават достъпни за масовата публика. Благодарение на своите преимущества пред папирусовия свитък и глинената плочка, книгата е успяла да ги измести напълно.

Библиотека

Сборът от много книги в една стая, дом, учреждение и т.н. се нарича библиотека. Обикновено това е названието на самите дървени рафтове за книги, но и на "колекцията от книги", които са на тези рафтове или като цяло в смисъла напр. на "лична библиотека". Такива лични колекции за първи път се появяват още в класическа Гърция и това ставало, обикновено, в домовете на богатите, които са можели да поддържат библиотека, но тези библиотеки освен лични са могли да бъдат и публични, тоест на разположение на онези, които биха искали да ги прочетат. Всъщност тези лични, но в същото време публични, библиотеки предхожат днешните публични библиотеки, които са финансирани с държавни средства.
Когато колекция от книги е събирана, съхранявана, картотекирана и т.н. от университет или от държавата това е библиотека в институционален смисъл.

Фотокнига

Фотокнигата е съвременен фотоалбум, отпечатана книга със снимки и текст, обикновено в единичен екземпляр, за лична употреба.

е-книга (електронна книга, еКнига) 

Разликите на електронната книга спрямо печатната са както по отношение на представянето на текста, така и на формата за достъп до него. Текстът се представя в електронен формат (във вид на файл). Достъпът до него може да бъде от:
  • компютър;
  • компютърна мрежа
  • мобилно електронно устройство - четец.
  • таблет - с различни операционни системи iPad (iOS), Андроид устройства, BlackBerry, Windows 7
За изработката на мобилните електронни четци се разработват специални технологии, които улесняват четенето:
  • електронна хартия[1]
  • електронно мастило[2]
Всички устройства, които не са създадени специално и само за четена на електронни книги трябва да имат инсталиран софтуер, който позволява отварянето на файловете - електронни книги.
DRM - Digital Rights Management [3] е технология, която да се грижи за правата за достъп до файловете. Целта му е да се ограничи употребата на файловете само до хората, които са платили за това. Под този термин съществуват много различни технологии. Придобилата най-широка употреба сред електронните книги е тази на фирмата Adobe. Тя е широко използвана в бизнеса с електронни книги по целия свят. Когато потребител закупи книга, файлът, който се подава към него, се криптира индивидуално и когато се отвори на първото устройство идентифициращо се с Adobe ID и парола, файлът се заключва да може да бъде отварян само на устройства със същото Adobe ID. Системата за криптиране може да разрешава отварянето на електронна книга на от 1 до 6 устройства, както и да контролира правата за отпечатване и копиране на части от текста.
Употребата на DRM в цял свят е силно дискусионна и има своите големи привърженици и противници. Най-често аргументите са, че когато потребител закупува книга, DRM нарушава неговите права да я притежава и ограничава гъвкавостта на употребата й.
Опити за разбиването на DRM се правят от самото му създаване. Както всички други системи за защита, той вече e разбиван.
Безплатни софтуери, позволяващи отварянето на еКниги на: Windows и Mac - Adobe Digital Editions [4] Android - Aldico [5]
Български издателства издаващи електронни книги
Колибри [6], Труд [7], Анхира [8], Унискорп [9], Еднорог [10], Ибис [11], Списание 8 [12], Хомо Футурус, Шамбала [13]
Платформа за електронни книги Biblio.bg [14]

Източници 

  1.  Вижте още Electronic paper
  2.  Вижте още E Ink
  3.  Digital Rights Management [1]
  4.  Adobe Digital Editions [2]
  5.  Aldico [3]
  6.  Колибри [4]
  7.  Труд [5]
  8.  Anhira [6]
  9.  Унискорп [7]
  10.  Еднорог [8]
  11.  Ибис [9]
  12.  Списание 8 [10]
  13.  Шамбала [11]
  14.  Платформа за електронни книги и електронни списания Biblio.bg - електронна книжарница [12]

Виж също

Външни препратки

Електронни книги

Няма коментари:

Публикуване на коментар