СИМПТОМИ НА ДЕПРЕСИЯТА
Потиснатост, почти през целия ден, чувство на тъга и празнота
Загуба на интереси и занимания във всичко и липса на активност през деня
Значителна загуба на тегло, което не е свързано с диети
Сънливост или безсъние почти всеки ден
Забавеност в действията, мисленето, невъзможност за концентрация
Загуба на енергия или страх от загуба на енергия
Чувство за безсмисленост и вина
Повтарящи се мисли за смъртта или страх от смъртта
Опити за самоубийство
МИТОВЕ, КОИТО НЕ СА ВЕРНИ
Самоубийството засяга само определен тип хора. /Това не е вярно!/
Този, който говори за самоубийство, няма да го направи, а самоубийството се извършва без предупреждение /Напротив! Почти няма човек, взел такова решение, който да не е споделил в даден етап за намеренията си. Суицидният риск се развива, той не е нещо, което просто се случва ей тъй. А един от първите етапи включва именно обсъждането или споменаването на тази идея. Това е, един вид, вик за помощ все още, човек, тръгнал по този път, като че ли се надява някой да го спре./
Съвземането след опит за самоубийство завинаги премахва риска от самоубийство. /Много самоубийства се извършват през период на подобрение, когато лицето има енергията и желанието да превърне своята безнадеждност в саморазрушителен акт/
Не всички самоубийства могат да бъдат предотвратени. Защото тези лица наистина имат намерението да умрат. /Напротив! Повечето от тях са предотвратими, а хората с такива мисли имат двойнствена позиция – смесени чувства, от една страна искат да избягат от болката в живота, от друга имат желание да живеят. Много от суицидните личности всъщност не искат да умрат, те просто не са щастливи от това, че живеят./
ОЦЕНКА НА СУИЦИДЕН РИСК
Семейна обремененост – примери в семейството - не толкова като наследственост /въпреки твърдението на някои лекари/, колкото като формиран неадекватен модел за справяне, модел за поведение; като деструктивна среда за развитието на личността.
Минали опити за самоубийство /или намерения/ - има трайна във времето депресивно-суицидна нагласа; предишните опити дават “познание” относно това как да се увеличи ефективността на поредния опит. При човек, който никога не е мислил така – сега му е за първи път, има много по-малък риск от реализация, в сравнение с онзи, който вече има минал опит.
Личностови особености – най-вече “емоционална лабилност”; по-ниска самооценка /неувереност/, лесна ранимост; понижен вътрешен контрол и импулсивност; тревожност или невротизъм като обща черта = свръхчувствителност + трудност в установяването на междуличностни отношения; разстроени междуличностни взаимоотношения /напр. деца от семейства с разведени родители/; липса на модели за справяне + деструктивни модели.
Стил на живот – еднообразен и сив живот, когато човек е лишен от възможността за положителни емоции; или пък действия с разрушителен характер /алкохолизъм, наркомании, поведение, включващо често поемане на неоправдани рискове/.
Минали негативни /травмиращи/ събития – преживени загуби, разрушителни събития в семейството /слаба привързаност към родители, поради липса на такива или ранна загуба на родител; развод, смърт на член от семейството; психически и физически тормоз/; или загуби и разрушителни събития в личния житейски път /заболяване с хроничен характер/.
Източници на помощ /ресурси за справяне/– дали има близки хора - приятели, семейство, които да го подкрепят в трудни моменти; както и личностови модели за справяне.
Симптоми – на депресия и дистрес /негативизъм в мисленето :”Нищо не може да се промени” и емоциите, угнетеност, физическа неефективност – отпадналост, умора, главоболие, нарушение на съня и/или храненето/
План за реализация – до колко го обмисля реално; когато човек се замисля и за конкретните начини за реализация + на кого коя своя вещ да завещае, значи човекът е напреднал далеч по пътя на самоубийството – може да се каже, че тук е краят на пътя преди самата реализация; щом човек е стигнал до това ниво, рискът от реализация вече е много висок.
ЗНАЦИ, по които може да се съди за суициден риск /в общоприети ситуации/:
Събиране накуп на много хора, раздаване на вещи – необичайна щедрост.
Изказвания от типа обобщаващи, напр. :”Добре изживях живота си.” ; “Дадох каквото можах.”
Говори за самоубийството като тема или заявява за желание за реализация.
Когато такъв човек е минал през всички етапи и е взел крайното решение, може да изглежда спокоен, весел. Това е обяснимо, защото той е приключил с дилемите си – знае какво иска и какво ще прави, затова не се чувства тревожен.
Другия вариант са емоции и мисли в негативна насока – в депресивен план. Усещане за безнадеждност, обърканост, безизходица, вина, апатия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар