Да изчистим България за един ден
Амбицията на "Да изчистим" е всички ЗАЕДНО да направим света по-чист, по-уютен и по-зелен. От 4 години насам опитът "чистене на една държава за един ден" се предава от страна в страна. През 2012-а акцията ще бъде глобална. Денят е 21 април.
Подготовката за "Да изчистим България за един ден" продължава усилено да тече. Вече можете да маркирате замърсени места на специалната ни интерактивна карта. Имате възможности и да се регистрирате като организатор на почистване на дадено място - тоест да поемете отговорността него. Може да помагате и като доброволец. Ето и какви са задачите за доброволците и организаторите:
Организатор на акция:
1. Ако вие сте малка инициативна група – семейство, компания от приятели или задружни съседи, нямате много опит и време, ние ви препоръчваме да организирате акция в кварталната градинка, на вашата улица или друга нeголяма територия около вашето жилище;
2. Ако вие сте организация с традиции, опит и квалифициран персонал - държавна/общинска администрация, бизнес структура, браншова организация, НПО, студентски съвет (клуб)/ ученически съвет (клуб), училищно настоятелство, читалище ви препоръчваме да организирате акция за почистване във вашия регион, във вашата община, във вашето населено място, на местна туристическа зона – историческа или природна забележителност.
Какви задължения има организаторът на акция:
Формиране и управление на екип от доброволци за подготовката и реализацията й;
Координация на подготвителния организационен процес на акцията с екипа на bTV, местната администрация и партньорите на проекта; Активна комуникация с тези организации.
Планиране на ресурсите и логистиката на акцията;
Участие в обучения и промоционални инициативи, провеждани на национално ниво. Информация за тях ще получите допълнително.
Оказване на съдействие на по-малки и по-млади отбори, сформирани близо до вас.
Изисквания към организатора на акция:
Готовност да работи, мотивира и привлече доброволци, които да се включат в акцията;
Организационен опит и умения за работа в екип, за да осигури добра координация и планиране на инициативата;
Желание и възможност да отдели време и ресурси за обществено полезни дейности;
В момента на регистрация организаторът на акция трябва да знае:
Точното място, което би искал да почисти
Приблизителен брой на хората, които може да мотивира да се включат в инициативата;
Възможностите за осигуряване на чували и ръкавици;
Доброволец:
Освен организаторите на акции, доброволци са всички граждани, които се включат в акцията "Да изчистим България за един ден!” като индивидуални участници. Регистрацията на индивидуалните участници ще започне на по-късен етап, когато станат ясни организаторите.
За контакти: daizchistim@btv.bg
ПОСЛЕДНИ ОТ ДА ИЗЧИСТИМ БЪЛГАРИЯ - НОВИНИ
Монтана и Враца също се включиха в "Да изчистим България"
Още две областни администрации подкрепиха мащабната доброволческа акция "Да изчистим България за един ден!”. Така те се присъединиха към Кюстендил и Стара Загора, които приеха флага на кампанията преди два дни.
На церемонията в Монтана присъстваха над 50 организации и институции от региона. Областната администрация се ангажира да създаде имейл адрес, на който всички да изпращат снимки на жители на областта, които изхвърлят боклука си на улицата и други нерегламентирани места. Институциите в Монтана се ангажират да съставят актове на заснетите нарушители като мярка за превенция на замърсяването.
В същото време областна администрация Враца вече сформира работна група, която да се включи активно в организацията на националното чистене на 21 април догодина. Целта на врачани е да привлекат максимален брой неправителствени организации, училища и други държавни и бизнес структури, които да работят като координатори и доброволци по време на акцията.
Областите Кюстендил и Стара Загора се присъединиха към "Да изчистим"
Две областни администрации официално станаха част от инициативата на bTV „Да изчистим България за един ден!”. Областните управители на Стара Загора и Кюстендил бяха първите, които поставиха флага на кампанията на входа на администрациите си в знак на присъединяване към мащабната акция.
"Изключително ми е приятно, че родният ми град се включва в подкрепа на инициативата на bTV „Да изчистим България за един ден!”, заяви Венелин Петков, посланик на кампанията, по време на официалната церемония в Стара Загора. Областният управител Йордан Николов каза, че населението на област Стара Загора има висока екологична култура и демонстрира високо ниво на осведоменост и ангажираност с каузата. Жители от региона бяха дошли специално, за да разберат как могат да се включат в инициативата и да съобщят за "горещи” в екологично отношение места.
"Вашата кауза е и наша. В началото на април отправих призив към кметовете на общини в област Стара Загора да организират и подпомогнат провеждането на пролетно почистване тази година. Мога да кажа със задоволство, че всички те се отзоваха с готовност, още повече, че както се оказа, в повечето общини това вече е станало традиция и необходимост за местните хора”, каза още областният управител.
Гореща телефонна линия 078550283 и имейл адрес за подаване на сигнали от граждани във връзка с нерегламентирани сметища ще бъдат открити в областна администрация Кюстендил. Това заяви днес областният управител Любомир Анчев по повод присъединяването на администрацията към кампанията „Да изчистим България за един ден!“.
"Радвам се, че ще бъдем част от тази инициатива и ще работим съвместно за една красива област като Кюстендил и за това тази инициатива да се превърне в традиция“, сподели още Любомир Анчев, който прие и символа на кампанията от репортера на bTV Мария Савкова.
Областна администрация Кюстендил пое ангажимента да сформира и екип, който да работи с институциите и гражданите на територията на областта до 21 април 2012 г., когато всички ще излязат да почистят предварително определени територии.
В рамките на кампанията администрацията предвижда и мащабна инициатива, насочена към подрастващите, която ще включва поредица от събития в цялата област, свързани с неформално образование в областта на опазването на околната среда, разделното и безопасно събиране на отпадъците.
Анкета на daizchistim.bg: Пестим ток за по-евтино
Пестим ток предимно от финансова гледна точка. Това показват резултатите от анкета на daizchistim.bg, в която 51% от участниците са посочили, че си правят сметка за изразходваното електричество, за да им е по-евтино. 38 на сто твърдят, че го правят, за да не хабят ресурса излишно. Близо 10% пък посочват, че не пестят въобще.
"Защото не се нуждая от много ток. Един комп и една бюрена лампа и отвреме-навреме ТВ и DVD плейър”, обяснява избора си потребител.
"Пестя ток, за да плащам по-малко и да не се хаби излишно. Така съм и с водата, и с бензина - с всичко. Опитвам се да допринасям поне с малко за забавяне на глобалното затопляне”, отбелязва друг.
"Хем да пестя, хем да не разхищавам, за да има и за идните поколения. Нека не сме егоисти”, призовава следващ.
Продължавайте да участвате активно в нашите анкети. Сега ви питаме какво правите с боклука си на плажа. Очакваме мнението ви по темата тук >>>
Резултатите от анкетата не са на базата на национално представително проучване. За нас от daizchistim.bg обаче са много ценни, тъй като отразяват мнението на потребителите, които ежедневно ни гласуват доверие.
Ековаканция. Защо не?!
Снимка: sxc.hu
Въпреки че през лятната отпуска всеки от нас иска да се наслади на безгрижие, нека не оставяме любовта към природата у дома. Дори и на път, екопочивката не е мисия невъзможна, пише френския сайт 20mintes.fr. Предлагаме ви да разгледате и какви са малките предложения за една по-природосъобразна почивка:
1. Резервирайте "зелена" почивна станция
Изберете си място за почивка, в менюто на което се предлагат биохрани и се залага на природната красота и спокойствието, а не на лукса. Можем да допълним, че всъщност една такава почивка ще се отрази добре и на вас и ще се върнете по-здрави и свежи от всякога.
2. Не вземайте повече багаж от необходимото
По-малкият куфар означава по-малко натоварване на автомобила и следователно – по-малко изразходване на гориво. А ние да допълним – каква е ползата да влачите пълни сакове и после да облечете само половината от дрехите, които сте взели?!
3. Избирайте натурални продукти за плажа
Хвърляйте по един поглед какво пише на етикета на мазилата за плаж, които си купувате – хидратиращите кремове и слънцезащитните лосиони. Така, като влизате в морето, няма да отделяте във водата химикали чрез кожата си. Ползата за вас – ще изберете нещо качествено, което няма да навреди на кожата ви и няма да предизвика алергии.
4. Избягвайте да купувате дребна козметика и аксесоари за еднократна употреба
... като комплект ножчета за бръснене или няколко вида мокри кърпички, уж за всеки случай. Самобръсначката не тежи толкова, нали?!
5. Оставете високите технологии вкъщи
Мъчно ви е за телевизора, уредбата, компютрите, микровълновата, будилника (?!)... Е, категорично забравете за тях по време на ваканцията и ги оставете самотни у дома.
6. Използвайте по-малко колата си, за да обикаляте
Не се качвайте в автомобила за всяко придвижване, което ще правите. Ходете повече, не бързате за никъде! Разходките освежават, успокояват и ще отворят очите ви за красотата на природата.
7. Като пристигнете на уреченото място:
Не забравяйте (на плажа или в планината) – носете си пликчета за боклук, за да събирате опаковките, салфетките, фасовете и останалите неща, за които в момента не можете да намерите кошчета. Нито пясъкът, нито гората рециклират.
С две думи - като сме на почивка, не трябва да се чувстваме, като че сме пристигнали на някакво самопочистващо се място, а да поддържаме уюта - както у дома си ;)
Още информация за кампанията - ТУК
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар