Научният комунизъм е основна дисциплина на съветската философска марксическа школа. Редом с политическата икономия и марксистко-ленинската философия е смятан за един от трите основни стълба (части) на теорията на марксизма-ленинизма.
Терминът научен комунизъм се появява през 40-те години на 20 век. Съветската идеология и научна школа разглеждат научния комунизъм като наука, която обосновано доказва неизбежността на краха на капитализма и победата на комунистическата обществена формация, т.е. обективния характер на историческото движение към комунизъм.
В началото на 60-те години на 20 век във висшите учебни заведения в СССР е въведена нова академична дисциплина "научен комунизъм", а в края на 80-те години на века под влияние на перестройката предмета е преименуван на "политически науки".
Научният комунизъм в Съветския съюз е преподаван като академична дисциплина във висшите учебни заведения, ведно с други предмети като марксистко-ленинска философия (в два раздела - диалектически материализъм и исторически материализъм), история на КПСС и политическа икономия (последния "предмет" в общи линии възпроизвежда съдържанието на "Капиталът" на Карл Маркс).
В СССР и в страните от бившия социалистически лагер е забранено изказването на съмнения в постулатите на научния комунизъм.
Няма коментари:
Публикуване на коментар