Кампания срещу ограниченията за български работници в ЕС

Илиана Иванова (ГЕРБ/ЕНП)
Информация за проблема
Съгласно присъединителния договор на България, останалите държави-членки на ЕС имат правоедностранно да налагат ограничения  на българи и румънци за достъпа до трудовите си пазари до 31 декември 2013г. Рестриктивните мерки бяха въведени като временни с цел да не се стигне до големи емигрантски вълни от страна на новоприети страни към някои от “старите” страни-членки. Към момента ограничения все още прилагат Австрия, Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Малта, Холандия, Франция, Великобритания и Ирландия.

Хронология на предприетите стъпки и мерки от евродепутат Илиана Иванова
декември 2009 -   изказване в пленарна зала на ЕП – за първи път въпросът с ограниченията е поставен пред новия състав на Европейския парламент. Акцент в изказването е съществуването на тези ограничения по принцип, което вреди на единния пазар и свободното движение на хора – една от движещите сили на европейската интеграция. Подчертава се също и дискриминационната основа на трудовите ограничения на базата на национално.
декември 2009 -   участие на проф.Марио Монти, бивш еврокомисар за конкуренцията и за вътрешния пазар, в дискусия с депутатите от комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите. Проф. Монти изготвя за председателя на ЕК Жозе Барозо документ, наречен Преглед и рестартиране на единния пазар, чиято цел е анализиране на съществуващите проблеми пред общия пазар и набелязване на приоритети за развитие в тази област. Илиана Иванова постави въпроса за ограниченията за български работници, като г-н Монти подчерта, че те са в разрез с основни свободи, на които се крепи европейската интеграция, каквото е свободното движение на хора.
март 2010 –           писмен въпрос до ЕК за това дали Комисията е наясно с проблема с ограниченията, дали негативните икономически ефекти ще бъдат взети предвид при изготвяне на стратегията за развитие на единния пазар и има ли намерение (политическа воля) Комисията да си сътрудничи и да настоява пред държавите-членки за предсрочно премахване на ограниченията – въпрос, за който призова и предишният еврокомисар по заетостта Владимир Шпидла.
април 2010 –        доклад на комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите на Европейския парламент за Ефектите на единния пазар за европейските потребители и граждани. Документът призовава за изготвяне на Европейска харта за гражданите на ЕС, като подчертава, че правото да живеят и работят навсякъде в ЕС трябва да бъде валидно и еднакво достъпно за всички граждани. Поправката на Илиана Иванова подчертава все още наличието на ограничения пред свободното право на труд за граждани на България и Румъния, като настоява за премахването на такива вредни за вътрешния пазар мерки.
април 2010 –        като заместник-председател на специалната комисията за икономическата криза, Илиана Иванова предложи текст, който да залегне в препоръките на евродепутатите за борба с кризата. В този текст г-жа Иванова акцентира на положителните ефекти от разширяването и свободното движение на работници - факт, доказан и в изследване на Европейската комисия – и подчертава премахването на ограниченията като ефективна  мярка за подобряване функционирането на вътрешния пазар.
април 2010 –        Илиана Иванова, заедно с още четирима евродепутати от групата на Социалистите и демократите в ЕП, внасят писмена декларация за премахване на ограниченията. Подкрепата от други политически сили показва общоевропейския характер и нужда за премахване на налаганите рестриктивни мерки. Целта е тази писмена декларация до 9 септември 2010 г. да се подпише от поне половината евродепутати, като по този начин ще се превърне в официална резолюция на ЕП – един от силните инструменти на институцията, който ще засили чувствително политическия натиск към държавите, прилагащи трудови ограничения.
28 април 2010 -   Комисията по вътрешен пазар и защита на потребителите на ЕП гласува текст, койтопризовава държавите-членки, прилагащи трудови ограничения за българи,  да преразгледат позициите си. Поправката, внесена от Илиана Иванова, подчертава, че все още съществуват ограничения за работници от България и Румъния и настоява страните-членки да разгледат възможността за отваряне на пазарите си.
7 май 2010г. – Отговор от ЕК на писмения въпрос на Илиана Иванова – „Комисията е за пълното прилагане на четирите свободи, в т.ч. и свободното движение на работници в ЕС… Комисията също така…препоръчва на държавите-членки, които запазват ограниченията в достъпа до своите трудови пазари, да преразгледат позицията си в светлината на доклада, който Комисията оповести през ноември 2008 г. и който констатира, че като цяло ефектът от мобилността след разширяването е бил положителен.“
20 май 2010г. – Европейският парламент гласува в Страсбург резолюция за осигуряване на единен пазар за потребителите и гражданите. Евродепутатите приеха с голяма мнозинство поправка на Илиана Иванова, подчертаваща, че някои ограничения на труда за работници от новите държави-членки все още съществуват в рамките на единния пазар и призоваха държавите-членки да обмислят премахването на съществуващите ограничения.
31 май 2010г. – статия от Илиана Иванова на тема „Бъдещето на единния пазар на ЕС“, в която се разглеждат предизвикателствата пред ЕС, като основното е равноправният достъп до пазара на труда от всички граждани на ЕС. Статията е публикувана в списание EP Today (брой от месец юли 2010) и е достъпна в оригинал на следния адрес http://www.eptoday.com/index.php?articleId=59  
2 юли 2010г. – Председателят на парламента Цецка Цачева и евродепутатът Илиана Иванова с нови действия за утвърждаването ни в ЕС. Г-жа Цецка Цачева изпрати писма до колегите си от десет европейски държави, които все още налагат ограничения   за работа на българи. Тя настоява пред председателите на двете камари на парламентите на Австрия, Белгия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Люксембург, Малта, Холандия и Обединеното кралство да преразгледат рестрикциите спрямо български работници и да ги премахнат предсрочно. Това е важна стъпка на междудържавно ниво, подкрепяща кампанията на евродепутата Илиана Иванова.
8 септември 2010г. – дебат в пленарна зала на ЕП в Страсбург с участието на евродепутати от много страни членки, както и на Европейската комисия. ЕК потвърди, че според собствените й изследвания ефектът от мобилността и отварянето на трудовите пазари е положителен. В рамките на пленарната сесия се обсъжда и дискриминационното третиране от Франция спрямо български и румънски роми. В този дух Илиана Иванова коментира пред европейските си колеги, че „премахването на ограниченията спрямо български работници ще допринесе за успешното възстановяване на общия европейски пазар. Не може да говорим за неравностойно третиране на ромите в една или друга страна- членка, а да си затваряме очите за различното третиране на работници от две пълноправни членки на Съюза – и в двата случая става въпрос за дискриминация, която е недопустима в ЕС“.
26 септември 2010г. – Германия се очаква да отвори трудовия си пазар за българи за сезонни работници, считано от 1 януари 2011г. Новината съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Това все още не е пълно отваряне на пазара на труда, но е стъпка в правилната посока.
6 октомври 2010г. – председателят на долната камара на италианския парламент Джанфранко Фини обяви, че Италия ще отвори трудовите си пазари за българи в най-кратки срокове
декември 2010 – март 2011 – срещи с евродепутати и политически представители на десетте държави-членки, които все още налагат трудови ограничения спрямо български работници
13 май 2011г. – нов писмен въпрос до Европейската Комисия за процедурата и при какви условия ЕК би разрешила на страните членки да запазят ограниченията си след края на втория период
22 юни 2011г. – подкрепа от холандския евродепутат Marije Cornelissen, която се обяви твърдо против ограничения за български и румънски работници и организира телевизионно предаване и дискусия по въпроса за отваряне на трудовите пазари. Илиана Иванова направи видео запис за холандската телевизия, изтъквайки ползите, които премахването на ограниченията ще донесе за холандската и европейската икономика.
18 юни – 12 август 2011г. – ЕК започна обществено допитване до всички европейски граждани за свободното движение на хора и работници и дискриминацията, с която се сблъскват хората в други държави-членки на ЕС. Допитването е достъпно на всички официални езици и може да се попълва както онлайн, така и на хартия и да се изпрати след това. Повече информация как да участвате в публичната консултация може да намерите тук.
3 юли 2011г. – Трети писмен въпрос на Илиана Иванова до ЕК – сигнал до ЕК за новото законодателство в Холандия спрямо български работници. Илиана Иванова иска ЕК да разследва мерките, прилагани от Кралство Нидерландия и да санкционира страната.
4 юли 2011г. – отговор на втория писмен въпрос до ЕК, с който комисарят по заетост Ласло Андор разяснява, че в края на втория преходен период за налагане на ограничения (края на 2011г.) ще изисква от страните, които искат да ги продължат за още две години „конкретни и подробни доказателства“ за нуждата от запазването им. Самият отговор може да прочетете тук.
10 юли 2011 – Христо Стоичков и съотборниците му от 94 подкрепиха кампанията срещу ограниченията за български работници в ЕС. Носителят на „Златната топка“ смята да изпрати писма до евродепутатите на страните, които все още не допускат свободно на пазара на труда българи, както и ще участва в дискусия в Европарламента.
Очаквайте скоро следващите стъпки по темата, предприети от евродепутат Илиана Иванова….
Контекст
Свободното движение на хора е една от основните свободи, които правото на ЕО гарантира. То включва правото на гражданите на ЕС да се придвижват свободно в друга държава-членка на ЕС, да започват работа и да пребивават в нея с членовете на семейството си. Свободното движение на работници изключва упражняването от страна на държавите-членки на пряка или косвена дискриминация по отношение на работниците от ЕС и техните семейства, основаваща се на тяхното гражданство по въпроси, свързани със заетостта. То също така гарантира равноправно третиране по отношение на настаняването в обществени жилища, данъчните облекчения и социалните придобивки.
В присъединителните договори на България и Румъния са предвидени т.нар. Преходни разпоредби относно свободното движение на работници. Целият преходен период с максимална продължителност седем години е разделен на три обособени етапа (по формулата „2 + 3 + 2“). По време на всеки от етапите се прилагат различни условия:
  • През първите 2 години достъпът на работници от ЕС-2 се регулира от националното законодателство на другите държави-членки. В края на първия етап Комисията е длъжна да изготви доклад, който да даде възможност на Съвета да направи преглед на този първи етап от прилагането на преходните разпоредби.
  • Държавите-членки могат да продължат да прилагат своите национални мерки по време на втория етап за още три години, при условие че уведомят Комисията за това преди края на първия етап; в противен случай се прилага законодателството на ЕС, с което се осигурява свободното движение на работниците.
  • По принцип действието на ограниченията трябва да приключи в края на втория етап. Въпреки това, отделна държава-членка, прилагаща национални мерки в края на втория етап, може, при сериозни затруднения на нейния пазар на труда или при заплаха от такива затруднения и след уведомяване на Комисията, да продължи да прилага тези мерки до изтичане на седемгодишния период след датата на присъединяване.
За България и Румъния действието на преходните разпоредби приключва окончателно на 31 декември 2013 г. 
Таблица с ограниченията към месец април 2010г.
Доклад на проф. Марио Монти за ЕК – Нова стратегия за единния пазар
Доклад на комисията за вътрешен пазар и защита на потребителите в ЕП, призоваващ за преразглеждане на ограниченията (параграф 84)
Писмен въпрос до ЕК + Отговор на ЕК
Писмена декларация за ограниченията
Изследване на ЕК за ефектите от разширяването и свободното движение на работници от България и Румъния
Доклад на неправителствена организация относно работниците от България и Румъния

Няма коментари:

Публикуване на коментар