Станишев се мери с Борисов по магистрали

09.09.11


Лиляна Павлова бе избрана от депутатите за министър на регионалното развитие и благоустройството, а оставката на кандидата на ГЕРБ за президент Росен Плевнелиев бе приета. Това стана с гласовете на 96 депутати от ГЕРБ, 10 от “Атака” и 9 независими, които гласуваха “за” промяната. От “Коалиция за България” само Георги Божинов подкрепи оставката на Плевнелиев, 23-ма от колегите му бяха против, а двама се въздържаха. От ДПС дойдоха 14 гласа против, а “Синята коалиция” не участва в гласуването.
Премиерът Бойко Борисов представи оставката на Плевнелиев. Кандидатът на ГЕРБ за държавен глава не иска да съвместява две длъжности - на министър и претендент за “Дондуков” 2, постъпката е мотивирана от уважение към избирателя, обясни Борисов. Божинов от БСП каза, че ще гласува за оставката на Плевнелиев, защото като министър той не успял да формулира обществено значими цели. Изказването му бе прекъсвано с реакции на несъгласие от страна на ГЕРБ, а премиерът дори се прекръсти.
Христо Бисеров от ДПС бе кратък: движението не приемало оставката на Плевнелиев, защото “единствената оставка, за която ще гласуваме, е оставката на премиера Бойко Борисов”. Правителственият шеф прие думите му с каменно лице.
Соцлидерът Сергей Станишев изтъкна, че предизборната кампания на Плевнелиев върви вече две години с постоянен и системен пиар с много говорене. “Той започва да ми прилича на датския писател Ханс Кристиан Андерсен, защото разказва много приказки, но върши малко дела”, добави Станишев. Бившият премиер разкритикува политиката на Плевнелиев по въпросите на устройството на територията, ВиК и “черешката на тортата - пътното строителство”. “Г-н Плевнелиев влезе в общата схема на говоренето на ГЕРБ от началото на мандата, че преди него нищо не е направено. От 2005 до 2009 г. са построени, изцяло реконструирани и рехабилитирани 6900 км републиканска пътна инфраструктура. Плюс 114 км магистрали, пуснати в експлоатация”, подчерта Станишев. Кабинетът “Борисов” наскоро отчете 52 км магистрали.
Премиерът, който го слушаше с гневно изражение, коментира: “Магистрала “Люлин” може би трябваше да остане като паметник. Като отидох, видях само пасища и гори чак до Перник”, възмути се той. И посъветва медиите, “когато отразяват изказванията на Станишев, да пуснат кадрите от началото на строежа на магистрала “Люлин”, когато и в едната, и в другата посока нямаше нищо освен планина и гори”. “Стига, бе”, чу се глас от лявата страна на залата, но Борисов го скастри: “Стига ще си викаш у вас!”
След избора си Лиляна Павлова застана веднага пред медиите в кулоарите на НС. Тя обясни, че пътната инфраструктура е неин основен приоритет, ще работи и по изчистване на закъснелите плащания на подизпълнители, и срещу незаконното строителство. “Не мога да говоря за опасност да загубим европари. Напротив, имаме готови проекти за над 1 милиард”, каза тя.
Плевнелиев подаде оставка и се сбогува с колегите си министри още в сряда, на заседанието на кабинета, сочи стенограмата: “Искам да благодаря на всички вас за тези две години, в които работихме заедно. Гордея се, че бях част от този екип, гордея се с всичко, което направихме. Благодаря ви за подкрепата, оставаме заедно! Няма да скрия моите емоции от това, че всичко, което направихме през последните две години, имаше огромен смисъл. Благодаря ви още веднъж!” Борисов добавя, че Плевнелиев е връчил оставката си сутринта преди заседанието.
“Който отива на война или на избори, трябва да върви така, че да отива да спечели. Ако мисли, че ще я загуби, няма смисъл да отива”, каза Борисов.

Седма смяна в отбора на премиера

Смяната на Росен Плевнелиев с Лиляна Павлова е седмата рокада в кабинета “Борисов”. Най-кратко - само месец - министърка бе Йорданка Фандъкова. През 2009 г. тя смени Министерството на образованието с кметското кресло в София.
През януари 2010 г. Румяна Желева се оттегли като външен министър след провала си пред Европарламента като кандидат за еврокомисар. Два месеца по-късно след скандал си тръгна и здравният министър д-р Божидар Нанев. Оставката му бе предизвикана от обвинение на прокуратурата за неизгодни сделки, нанесли щети за близо 2,5 млн. лв. Делото е в съда. Щафетата в здравеопазването пое колоритната Анна-Мария Борисова, но половин година по-късно премиерът се раздели с ендокриноложката. Причината: проект за реформа, който предвиждаше пациентите да доплащат с 20% болничната помощ.
Петият министър, който си тръгна от “Дондуков” 1, бе Божидар Димитров. Причината бе скандалът с досиетата. Ресорът му - българи зад граница - бе поет от вицепремиера Симеон Дянков. На 18 май т. г. оставка подаде транспортният министър Александър Цветков.

Няма коментари:

Публикуване на коментар