Икономист: Българите казаха "Още от същото, моля"

След преброяване на повечето гласове става ясно, че гласувалите в местните и президентските избори в България поискаха запазване на сегашното положение.

Това пише на сайта на списание „Икономист" в коментарна статия за изборите у нас.

Росен Плевнелиев, кандидатът на премиера Бойко Борисов, не получи необходимото мнозинство, за да спечели президентския пост и ще се изправи срещу съперника си - социалиста Ивайло Калфин на балотаж следващата неделя.
40-те процента обаче, които той получи на първия тур, вероятно ще са достатъчни за победата на втори тур, смята "Икономист".

Прави впечатление, че в президентския и в местния вот партията на Борисов - Граждани за европейско развитие на България (ГЕРБ) успя да получи почти същата подкрепа като на последните парламентарни избори преди две години, посочва списанието. Това става въпреки увеличаващите се мрачни икономически перспективи и предизборна кампания, белязана от някои неприятни случаи на размирици с расова основа.

За щастие, макар и неудовлетворени, гласоподавателите не вярват, че решението е в крайното дясно. Кандидатът на Атака - антиромската партия, която се надяваше да спечели от протестите миналия месец, взе едва 4% от гласовете в неделя.
Не се представи добре и етническата турска партия Движение за права и свободи - голяма част от избирателите й си останаха вкъщи след поредица от скандали в партията, отбелязва "Икономист".

Списанието цитира политическия анализаторът Кирил Аврамов, според когото неочакваният успех на Меглена Кунева ще доведе до появата на нов, центристки проект в българската политика.

Резултатът подсилва мандата на Борисов за следващите две години. Без заплаха от президентско вето българският премиер със силна ръка има свободата да осъществи плановете за подобряване на транспортната инфраструктура и зрелищната борба с корупцията.

Няма да е лесно. Както показаха безредиците, програмата за строеж на пътища не означава много, когато безработицата се показва и забавеният растеж застрашава да се превърне в рецесия.

А както множеството твърдения за купуване на гласове на тези избори показват, все още има много да се прави в борбата с корупцията, посочва в заключение "Икономист".

Няма коментари:

Публикуване на коментар