Масово крадат самоличност в нета

София. Кражбата на самоличност е най-често срещаното престъпление в интернет, а киберпрестъпленията се увеличават с по 50% всяка година, съобщи Явор Колев, началник сектор "Борба с киберпрестъпленията" в ГДБОП.

Според него тази тенденция е нормална предвид увеличаващия се брой на потребители на интернет. "Най-популярното е кражба на самоличност във всички нейни аспекти. Включително кражби на профили във „Фейсбук”, което не е чак толкова безобидно, кражба на лична финансова информация и сексуалната експлоатация на деца, която за съжаление набира скорост", отбеляза Колев на Първата регионална конференция по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа.

Огромен бил броят на опитите за атаки към финансови институции, както и създаването на фалшиви профили и сайтове, чрез които се крадат данни от банки и сметки на частни лица.

Човекът, който извършва престъпления в интернет няма строго определен профил, обясниха от ГДБОП. Това могат да бъдат хора, които имат криминално мислене, имат необходимите познания, а и с изостряне на кризата се увеличават тези, които имат много добри познания, но се опитват да придобият материална облага, казаха специалистите.

"Световното интернет пространство няма граници. Нашите престъпници, за съжаление, са много добре интегрирани в световните престъпни групи. Те имат определени роли. В някои случаи са изпълнители, а в други - организатори", обясни Колев.

По думите му, приоритетите на спецслужбата се променят. Можем да кажем, че сега се насочваме към противодействие на чисти компютърни престъпления, каквито са нерегламентирани достъпи до мрежи и системи, кражбата на лични данни, заяви той.

На малко по-заден план остава кражбата на интелектуална собственост благодарение на въвеждането на легални платформи за разпространение и вече масово потребителите имат достъп до легална продукция, добави Колев. Той призова правоохранителните и правоприлагащите органи съвместно с бизнеса и с всички да осигуряват сигурна интернет среда.

"Всички знаем колко добре са подготвени българските учени, математици и информатици. Знаем обаче и че уменията в дадена област могат да бъдат използвани и за злосторничество", коментира по време на конференцията американският посланик в България Джеймс Уорлик.

Сериозни киберпрестъпления се извършват и от територията на България, каза още посланикът и допълни, че през последните години експерти на ФБР и „Сикрет Сървис" са работили активно с отдела „Компютърни престъпления". Отделът действал много активно и в момента с агент на ФБР.

Зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков посочи, че за 15 месеца 169 съдии, прокурори и полицейски служители от цялата страна са преминали тристепенен курс в международната академия за обучение по киберразследвания. Той добави, че киберпрестъпността е сред най-бързо развиващите се форми на трансгранична престъпност в света.

Зам.-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов обясни, че колосалните печалби примамват хиляди компютърни специалисти да се превърнат в киберпрестъпници. По думите му "киберпакостниците", които в миналото са действали в името на славата, сега са изместени от организирани синдикати.

Първата Регионална конференция по киберсигурност и киберпрестъпност за държавите от Югоизточна Европа се провежда от сряда до 21 октомври в София. В нея участват и директорът на Сикрет сървис Марк Съливан и Шон Хенри, помощник-директор на отдел на ФБР за киберпрестъпления.

Няма коментари:

Публикуване на коментар