Българската академия на науките (БАН) представи новата 12-томна „Енциклопедия България“, пише в сайта си bas.bg, цитиран от „Лира“. Изданието съдържа над 12 800 статии и повече от 12 000 цветни и черно-бели илюстрации.
Включва информация за природата, релефа, климата, географията, растенията, животните, историята, народа, бита, религията, културата, образованието и науката, икономиката и за всички значими събития и личности на България, от създаването й до 2011 г.
Енциклопедията съдържа максимално пълна информация за Република България, обхваща всичко значимо за страната – природа, история, стопанство, наука, култура. Събран е и е систематизиран огромен фактически материал за всичко съществено, станало по българските земи и сътворено от българския народ през 13-вековното му развитие.
Дванадесетте тома са разположени на 5000 печатни страници и съдържат 12 840 статии – за исторически и политически събития, политически и обществени организации, за предприятия, културни и научни институции, за природни обекти, селища, исторически места, културни, писмени и архитектурни паметници и забележителности, за български политически, обществени, научни, културни, стопански и други дейци, оставили трайна диря в многовековния живот на народа, и за чужденци, чиято дейност е свързана с България.
Сред темите в обзора са развитието на образованието и науката (като специално внимание е отделено на читалищата, библиотеките и музеите), на литературата, изобразителното изкуство, музикално-сценичните изкуства, театъра, киното и на спорта. От всички тематични обзори в статия „България” има насочващи препратки към основните азбучно подредени статии, които също са обвързани помежду си с препратки, за да могат читателите да получат възможно най-пълна информация.
Обзорната статията „България” е една по-малка енциклопедия (776 стр.) в голямата енциклопедия с азбучно подредени статии (4216 стр.).
В Главната редакция на Енциклопедията са включени такива утвърдени имена в своите области като акад. Васил Гюзелев, чл.-кор. Елка Бакалова, акад. Антон Дончев, акад. Васил Големански, акад. Евгени Головински, доц. д-р Нено Димов, акад. Чудомир Големинов.
Автори и консултанти на статиите са изявени български учени и специалисти от БАН, Софийския университет, висши училища, културни институти и др.
София /КРОСС/
Няма коментари:
Публикуване на коментар