Франция и Германия вече се договарят за смаляване на еврозоната, съобщи наскоро агенция "Ройтерс". Казано направо – за разцепването й на две по същия начин, по който от години се говори за ЕС на две скорости. Говорителят на канцлерката Меркел побърза да опровергае появилите се по този повод информации в германската преса с думите: „Германия не планира смаляване на еврозоната”.
И без еврото може
Привържениците на новата германска марка са на мнение, че чрез нея ще бъде сложен край на досегашната политика, с която се лекуват симптомите, но не и причините за кризата в еврозоната. Освен това, казват те, новата валута ще предотврати разпада на еврозоната. Наскоро шефът на германския съюз за външна търговия Антон Бьомер заяви, че не желае смъртта на еврото, но добави, че: „Ние можем да живеем и без него”.
Бившият председател на съюза на германската индустрия Ханс-Олаф Хенкел, известен досега като привърженик на еврото, призовава днес директно: „Германия трябва да излезе от еврозоната”. Неговата идея е да се създаде северно евро, обединяващо стабилните в икономическо отношение северноевропейски страни като Германия, Австрия, Холандия и Финландия. Разполагайки така с едно по-слабо евро, южноевропейските страни ще бъдат отново конкуретноспособни, твърди той. Любопитното е, че тезата на Хенкел беше веднага разпространена от някои американски издания. Вестник „Вашингтон пост” например излезе със заглавие: „Спасителят на Европа е новата германска марка”.
Рисковете са повече
В някои електронни издания се появиха дори информации, че новите банкноти вече се печат. Все по-истеричните реакции явно се развиват правопропорционално на задълбочаващата се дългова криза в еврозоната. Разбира се, привържениците на идеята за новата германска марка не отричат, че въвеждането й ще бъде съпровождано от трудности, като например, че цената на този експеримент ще бъде около 200 милиарда евро. Редица известни германски експерти вече се обявиха срещу идеята за новата германска марка. Густав Хорн, шеф на института за макроикономика, казва пред икономическия всекидневник „Ханделсблат”, че ако се въведе, новата германска марка ще бъде доста по-силна от останалите валути, а в резултат германската икономика може да катастрофира.
Даниел Грос, директор на брюкселския център за европейски политически изследвания е дори на мнение, че в такъв случай финансовата и банковата система в Германия ще се сринат.
Таван на дълговете
Официалната позиция на Берлин е ясна: Германия не иска разцепление на еврозоната. И все пак завършилият наскоро конгрес на управляващия ХДС взе решения, които дават ясно да се разбере, че Ангела Меркел ще иска промени в еврозоната. Германия ще настоява дълбоко задлъжнелите държави да могат да излизат доброволно от еврозоната. Прегрешилите спрямо пакта за стабилност в еврозоната държави ще бъдат изправени пред Европейския съд. Трябва да има еврокомисар, който да може да се намесва в политиката на заплашените от фалит държави. Освен това в бъдеще в еврозоната би трябвало да се въведе таван на дълговете, какъвто вече има вписан в германската конституция.
Няма коментари:
Публикуване на коментар