Черокско писмо



Черокската писменост
Черокското писмо е силабар (сричкова писменост) изобретен през 1819 г. от индианецчероки на име Секвоя за нуждите на езика чероки. Трябва да се отбележи, че създаването на писмеността от този човек само по себе си е забележително събитие, тъй като първоначално той е бил напълно неграмотен. В тази система всеки символ представлява конкретна сричка, за разлика от кирилицата, където всеки символ представлява даденафонема. Черокското писмо съдържа 85 символа, което, с някои изключения, покрива наличните срички в черокския език.
След създаването си, писмото бързо придобива популярност и десетилетия наред се използва при издаването на вестника Черокски феникс. И до днес се използва при преводи на рецепти, религиозни текстове, народни творчество, и др. Познаването му се счита за необходимо за придобиване на черокско гражданство, но трябва да се отбележи, че при изучаването на черокски език в училищата се използва латиница.
Cherokee Syllabary.svg
Забележка: Знакът ‘v’ в представената таблица е носовка.

Компютърна поддръжка  

Черокските символи се поддържат от стандарта Unicode, в символния интервала от U+13A0 до U+13F4.
  0123456789ABCDEF
13A0 
13B0 
13C0 
13D0 
13E0 
13F0            
Черокски шрифт се доставя за първи път от операционната системи Mac OS X, версия 10.3 (Panther), а по-късно и от Windows Vista. Предлагат се както безплатни, така и комерсиални черокски шрифтове.

Няма коментари:

Публикуване на коментар