Учени: Не е вярно, че частицата неутрино е по-бърза от светлината


Международен екип от учени в Италия, изследващ същите частици неутрино, за които техни колеги съобщиха, че се движат по-бързо от светлината, е отхвърлил изумителното откритие, твърдейки че предишните тестове са погрешни, предаде Ройтерс.
photo of 'Учени: Не е вярно, че частицата неутрино е по-бърза от светлината'Откритието, че неутрино се движат по-бързо от светлината, което бе оповестено през септември и бе потвърдено от други тестове миналата седмица, предизвика фурор в научните среди. Причината е, че според него Специалната теория на относителността на Алберт Айнщайн и голяма част от идеите, застъпвани от съвременната физика, са базирани върху погрешно схващане.
През септември физици, работещи над проекта OPERA в лабораторията Гран Сасо близо до Рим, оповестиха, че частици неутрино, насочени към тях от ЦЕРН близо до Женева, са пристигнали с 60 наносекунди по-бързо от скоростта на светлината. Учени, работещи по проекта ICARUS също в лабораторията Гран Сасо, сега обаче твърдят, че техните измервания на енергията при пристигането на частиците неутрино противоречат на отчетените от техните колеги резултати.
В публикация на сайта, където са качени и резултатите от експеримента с OPERA, екипът, работил с ICARUS съобщава, че тяхното откритие отхвърля интерпретираните от колегите им резултати за движение на частици неутрино със скорост, по-бърза от тази на светлината. Учените твърдят въз основа на неотдавнашни изследвания на американски физици, че насочените от ЦЕРН частици неутрино би трябвало да изгубят по-голяма част от енергията си, ако са пътували дори с малко по-бърза скорост от тази на светлината. Специалистите, работещи по проекта ICARUS, обясняват, че в техните тестове е регистриран енергиен спектър на неутрино, който напълно съответства на този на частици, пътуващи със скорост не по-бърза, а еднаква с тази на светлината.
Физикът Томасо Дориго казва в пост на сайта Scientific Blogging, че публикуваните от работещите по проекта ICARUS резултати са "семпли и показателни за това, че разликата между скоростта на частиците неутрино и тази на светлината не може да е толкова голяма, колкото отчетената в експеримента OPERA". Според Специалната теория на относителността на Алберт Айнщайн от 1905 г. нищо не може да се движи по-бързо от светлината. Тази идея е залегнала в сърцето на всички науки за космоса и обяснява поведението на съставляващите го частици.
Първоначално откритието, че частици неутрино се движат по-бързо от светлината бе посрещнато масово със скептицизъм. Дори учените зад експеримента настояваха, че не оповестяват откритие, а само съобщават за направени от тях и внимателно проверени измервания. Миналата седмица обаче в нов експеримент с по-къси лъчи неутрино, насочени от ЦЕРН, специалистите получиха същия резултат. На този етап се подготвят други експерименти - в лабораториите "Фермилаб" и КЕК в САЩ и Япония, чиято цел е да повторят резултатите, получени с OPERA. Едва ако някой от тези тестове потвърди данните, ще се открие пътят към обявяването на истинско научно откритие. БТА

21 ноември 2011

Няма коментари:

Публикуване на коментар