Есхил(гръцки Αισχύλος) е древногръцки драматург. Роден е през 525 пр.н.е.. Той е участник в гръко-персийските войни(битките при Маратон, Саламин и Платея). Първото му участие в драматическо състезание се пада между 500 и 497 г. пр.н.е. Печели първо място 13 пъти. През 468 г. срещу него се изправя Софокъл и го побеждава. Тъй като Софокъл е ученик на Есхил, неговата победа се счита за утвърждаване на Есхиловата драматургическа линия.
Създава 72 (или 90) драматически творби, но до нас достигат текстовете само на "Перси" - това е единствената запазена историческа трагедия, "Молителките","Седемте срещу Тива", "Прикованият Прометей" и единствената му трилогия - "Орестия", от която са запазени и трите части - "Агамемнон", "Хоефорите" и "Евменидите".
Според Аристотел Есхил пръв въвежда втори актьор, намалява партиите на хора и дава преднина на диалога. Заради тези радикални промени е наречен "баща на трагедията". Есхил завършва жизнения и творческия си път в Гела, където е и погребан.
Виж също:
Творчество [редактиране]
У Есхил елементите на традиционния мироглед се преплитат с гледищата, породени от демократическата държава. Той вярва в реалното съществуване на божествените сили, които въздействат върху човека и често пъти коварно му поставят примки. Есхил се придържа плътно към старинната представа за наследствената родова отговорност - вината на прадядото се предава на потомците и ги влече към гибел. От друга страна, боговете у Есхил стават пазители на правните основи на новото държавно устройство и той усилено изтъква момента на личната отговорност на човека за свободно избраното от него поведение. Като материал на Есхил служат героичните митове. Най-често той изобразява съдбата на героя или на героичния род в три последователни трагедии, които сюжетно и идейно образуват една цялостна трилогия; след нея идва сатирната драма със сюжет от същия митологически цикъл, към който спада и трилогията. Но като взема сюжети от епоса, Есхил не само драматизира легендите, но и ги преосмисля, пронизва ги със своя проблематика. Античните учени приписват в литературното наследство на Есхил 90 драматически произведения (трагедии и сатирни драми), от които изцяло са запазени 7 трагедии, включително една пълна трилогия ("Орестия"). Освен това 72 пиеси са ни познати по заглавията, от които се вижда какъв митологически материал се е разработвал в пиесата.
Написал е около 90 пиеси, от които до нас са достигнали само 7: “Персите”, "Седемте срещу Тива”, “Агамемнон”, “Хоефори” и “Евмениди”; “Молителките”, “Прикованият Прометей”. От останалите му творби притежаваме заглавия и фрагменти от повече от 75 пиеси. Отличен е приживе 13 пъти с наградата “Най-добър трагически поет” в полиса Атина.
Произведения
- "Прикованият Прометей" в превод на Ал. Ничев
- "Агамемнон" в превод на Ал. Ничев
- "Перси" в превод на Н. Вранчев
- трилогията "Орестия"
Няма коментари:
Публикуване на коментар