Отечественият фронт (ОФ, произнасяно [офе]) е българска политическа коалиция, създадена по време на Втората световна война (през 1942) по инициатива на БРП(к) от леви антифашистки партии и на политическия кръг "Звено" [1]. С времето се усилва доминирането от страна на Българската работническа партия. Тя включва:
политическия кръг „Звено“,
комунистическата Българска работническа партия (БРП),
едно от крилата на Българския земеделски народен съюз и
Българската работническа социалдемократическа партия (обединена).
На 9 септември 1944 Отечественият фронт извършва Деветосептемврийския преврат и обявява война на Германия. Правителството, ръководено от Кимон Георгиев („Звено“), незабавно подписва примирие със Съветския съюз и се включва във войната срещу Третия райх. Страната е обявена за "народна република" след референдум на 15 септември 1946 г.
През следващите десетилетия Отечественият фронт продължава да съществува като коалиция, доминирана от БКП, в която остава и част от БЗНС и временно (преди присъединяването си към БРП) част от БРСДП (о) начело с Коста Лулчев, докато останалите политически партии преустановяват дейността си [2].
Ръководен от Гиньо Ганев, ОФ през 1990 се преименува на Отечествен съюз и продължава да функционира като политическа партия до средата на 1990-те.
Отечествен фронт
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар