ДПС отново призовава Бойко Борисов да заяви ясно, и то преди aвгуст, дали е или не е кандидат за президент.

Това заяви заместник-председателят на ДПС Лютви Местан на пресконференция след съвместно заседание на ЦОБ и ПГ на ДПС.

Той припомни, че е отправил същия апел още през юли миналата година, тъй като българските граждани трябва да знаят дали ги управлява премиер, който има намерение да изкара целия си мандат, или има амбицията да се премести на президентския стол. Този въпрос днес е още по-актуален, посочи Местан. Той беше помолен да коментира изказването на Бойко Борисов, че е нормално всички партии да издигнат лидерите си за поста на държавен глава. Този отговор се дължи на първо място от премиера и едва след това може да бъде зададен на другите политически сили, отбеляза Лютви Местан.

Според заместник-председателя на ДПС Христо Бисеров изказването на министър-председателя не е хвърляне на ръкавица, тъй като по думите му хвърлена ръкавица би била ситуация, в която Бойко Борисов издига своята кандидатура и тогава призовава останалите лидери да направят същото. Бисеров смята, че евентуална номинация на Борисов за президент може да се определи като бягство, ако кандидатурата му бъде обявена в последния момент.

За нас президентските избори са важни от гледна точка на това кой от кандидатите ще представи най-адекватната визия за развитието на страната, заяви Лютви Местан. Според него основният проблем в политиката ни е, че българите не се усещат като граждани на ЕС, а като формални членове. Той смята, че липсват истински дебати за президентските избори. За ДПС най-важният елемент на дебатите за президентските избори е в името на каква политика ще бъде номиниран президентът, отбеляза той. Президентът, като "баща" на нацията, трябва да даде нова визия за развитието на страната до 2020 г., посочи Местан. Той допълни, че ДПС вече има екип, който работи точно в тази посока и ръководител на екипа е лидерът на движението Ахмед Доган.

От ДПС изразиха неудовлетворението си от решението на КС за Изборния кодекс. КС се въздържа от това да обяви противоконституционен самия принцип на уседналост, а въвежда количествени стандарти, обясни Местан. За нас най-важният въпрос е, че съчетаването на ограниченията може да доведе и ще доведе до лишаване от право на глас, независимо колко би бил срокът на уседналост, посочи той.

Няма коментари:

Публикуване на коментар