Могилите при Красново и Старо Железаре

Staro_Jelezare_-_kromlehРайонът между Панагюрище - Стрелча и Хисаре един от най-богатите на археологически находки от времето на траките. В Панагюрищее известната Мрамор могила, в местността Мерул пък е открито Панагюрското златно съкровище. Край Стрелча е прословутата Жаба Могила, а на север от града сред множество естествени каменни образувания са открити десетки таркийски оброчища, както и жилище на тракийски аристократ. Да не говорим за откритите през 2000 г. тракийски култови храмове край Старосел, придобили световна популярност. Но покрай тези археологически открития остават малко назад едни други, без които картината на живота в древна Тракия би била непълна.
Тракийска обсерватория - Старо Железаре, разкопки 2003 г., на снимката гореВ Чолакова могила, на около 1 км южно от село Старо Железаре, на около 50 метра вляво от асфалтовия път Старо Железаре-Пловдив бе открита тракийса слънчева  обсерватория, датирана към VІ-V в. пр. Хр. Проучването, проведено от д-р Георги Китов, показва, че в южната половина на могилата, на равна площадка са забити в земята 24 каменни плочи във форма на окръжност. Те са с различна големина в зависимост от разположението, като най-висока е тази от югоизток. Това е посоката, от която изгрява слънцето по време на зимното слънцестоене.
Могилен некропол - КрасновоНа 2 км северозападно от село Красново по протежение на един от местните пътища бяха открити повече от 270 могили с височина между 0,5 и 7-8 м. Двайсетина от тях са проучени през 1991 г. Могилите са заравнени или възстановени, като намерените материали се съхраняват в музея на Националния институт по археология на БАН в София. Една от могилите е известна като Орната могила. Датирана към IV в. пр. Хр.иста, тя представлява голяма правоъгълна яма, запълнена с камъни. На пода явно е извършено погребение чрез полагане. На мястото са открити глинени съдове, бронзови накити, две миниатюрни златни копчета. В други могили, датирани към II - III в. сл. Христа  практикувано трупоизгаряне. За съжаление повечето от могилите са частично или изцяло ограбени още в древността, но и от съвременни иманяри. Все пак са спасени някои гГлинени съдове, бронзови и сребърни накити, въоръжение, монети...
Текст Стоян Радулов

Няма коментари:

Публикуване на коментар