"ЕВГЕНИЙ ОНЕГИН" В ЧИСЛА И ЦИФРИ

"ЕВГЕНИЙ ОНЕГИН" В ЧИСЛА И ЦИФРИ


Романът „Евгений Онегин” Пушкин започва да пише през 1823г. и го издава 1833г. В началото Онегин е 24г., получава имение като наследство (1920), във финалната среща с Татяна (1825), той е 29 годишен.

По собствени изчисления на авторът, той обмисля и пише романа 7 години, 4 месеца и 14 дни – това прави „Евгений Онегин” най-дълго писаното Пишкиново произведение.

Централните персонажи в романа са 5-ма. Като такива се очертават Евгений Онегин, Татяна Ларина, многофункционалната фигура на Автора, а също така Владимир Ленски и Олга Ларина. Романът в стихове има 8 глави.

Сред най-полемичните аспекти в поетиката на ромата е този за семантиката на имената. „Евгений” е стандартно собствено име, от старогръцки произход, означаващо „благороден”. Фамилията „Онегин” е тълкувана нееднокранто. Най-разпространеното тълкуване принадлежи на Лотман, който свързва фамилияна „Онегин” с реката Онега, която се намира в северозападна Русия. В текста е спомената ражданета на героя край река. Татяна в съня си, за да достигне до Онегин също трябва да премина през поток. Фамилията „Онегин” е в близост до one (англ) едно (1). По такъв начин цялото име Евгений Онегин може да се „преведе” като „благороден и единствен” (последният от рода си).

На български език романът е издаван 28 пъти. Като първи негов преводач се явява Иван Вазов. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар