“Листопад”- тайното оръжие на Ердоган

Японската телевизия NHK направи документален филм за влиянието на турските сериали върху износа и развитието на туризма на Турция. 2011 година e рекордна за Турция в износа на сериали. Спечелени са над 60 млн. долара приходи от износа на турските сериали в чужбина.
А според турския министър на икономиката Зафер Чаглаян Турция притежава потенциал приходът от тв сериали през следващите години да достигне 500 млн. долара.
Турските сериали се гледат в над 40 страни в чужбина. Докато в началото купувачи бяха предимно страни от Близкия изток и Северна Африка, в последните няколко години сериали като “Листопад”(който засега държи първенството в класацията на най-дългия сериал, излъчван бе в продължение на 5 години), “Забраненият плод”, “Великолепният век” и др. чупят рекордите по зрителския интерес и в много страни от Централна и Източна Европа,сред които са България, Сърбия, Хърватия, Чехия, Румъния, Полша, Унгария, Гърция, както и в Далечния изток - Малайзия, Индонезия, Тайланд, Сингапур, Япония и Виетнам.
Дори Израел се присъедини към “модата” на турските сериали. Израелски телевизионен канал започна излъчването, с надписи на иврит на сериала “Менекше и Халил” с тв идол Къванч Татлъту, когото в България още помнят в ролята на Мехмет от сериала “Перла”. Къванч стана любимец на израелските зрители, твърди се, че негови постери украсяват улиците на Тел Авив.
Всъщност Израел е много интересен пример за отношението в чужбина към турските сериали. Преди време Тел Авив бе отправил много остра нота до Анкара заради показването в един турски сериал на израелски командоси, които убиват палестинци. Освен това между Анкара и Тел Авив от известно време “духат остри ветрове на криза в двустранните отношения” и в такъв един момент интересът към закупуването на турски сериали изненада дори най-големите оптимисти.
В 22 страни, между които е и България предстои да започне излъчването на култовия през този сезон сериал “Великолепният век”, посветен на султан Сюлейман Великолепни (най-дълго властвалия, 36 г. в османската империя владетел) и Хюррем султан (украинката Александра или Роксолана, която от наложница става законна съпруга на султана).
Професор Нилюфер Нарлъ, социоложка в университета Бахчешехир в Истанбул счита, че има връзка между турските сериали и нарастващото влияние на Турция в чужбина. Определяйки сериалите като “меката власт”, тя подчертава, че благодарение на тях Турция е увеличила влиянието си в Близкия изток и в Балканските държави.
“С разпространението на турските сериали в международен план в арабските и в балканските страни се повиши интересът към турския език и култура. Това ние наричаме “меката власт” в контекста на културата”, казва тя.
Наскоро списание “Тайм” определи износа на турски сериали като “тайната на турския премиер Р. Т. Ердоган”
Последният епизод на добре познатият и на българите сериал Перла например е приковал вниманието на 85 млн. зрители от Сирия до Мароко.
Определено голям принос имат турските сериали и за засиления туристически поток особено през тази година. Интересът към турските сериали (78 процента от зрителите в Арабските страни и в Иран казват, че гледат турски сериали) е насърчил туризма в Турция, която е привлякла много арабски и ирански туристи, превръщайки се в най-атрактивната туристическа дестинация.
Цената на епизод от определени турски сериали варира между 500 и 15 хиляди долара,казва Фърат Гюлген, ръководител на фирма за износ на турски сериали в чужбина.
Турските разпространители уреждат щандове на международните фестивали,на които продават сериалите.На последния кинофестивал в Кан са били продадени 25 сериала,между които и Великолепният век,към който бил проявен голям интерес от страна на балканските държави.Износът се премвърна в сериозен мениджмънт за разпространителските фирми. Сега обърнаха очи към Италия,Франция,Великобритания, Германия.
А в Турция през тази година са излъчени 100 турски и 40 чуждестранни сериала.
Според актрисата Бенну Йълдъръмлар, която играе Фикрет в сериала “Листопад”,който в момента се излъчва в България, турските сериали предизвикали в чужбина и интерес към турския театър, киното, актьорите, режисьорите.
“Нашата постановка на “Генерална репетиция на едно самоубийство” на Душан Ковачевич бе аплодирана на крака от публиката в Сърбия, родината на автора”, казва тя. “Аз бях посрещната изключително топло в България и от българите, което никога няма да забравя”.
В момента Бенну Йълдъръмлар играе в тв сериал “Отчаяни съпруги”, турска версия на американския.
“След като в продължение на 8 години бях Фикрет, в “Отчаяни съпруги” съм Нермин. Моята героиня Нермин е маниачка на тема чистота и ред вкъщи. Нашият сериал не е имитация на американския, а е адаптиран към турското общество. И се оказа, че като адаптация е много успешен. Защото ролите на жените, които пресъздаваме аз, Сонгюл Оден (Инджи от Перла), Джейда Дювенджи (Бенну в Хиляда и една нощ”, Еврим Солмаз (Гюлизар в Чифликът на госпожата) и Йозге Йоздер (принцеса Джавидан в Мелодията на сърцето) са много характерни в нашето общество. Може би затова сериалът много се харесва и се гледа. Аз отдавна вече забравих Фикрет.”
НАХИДЕ ДЕНИЗ


http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1184982


Виж още: